Chocolate Cipher czyli font Czekoladka

W ramach pracy nad Szyfratorem pojawiło się mnóstwo próśb, czy to w ocenach pod apką, czy to w wiadomościach prywatnych, żeby dodać szyfr Czekoladka.

Jest to jeden z dość prostych i popularnych szyfrów harcerskich, ale ze względu na to, że znaki szyfrowaneobrazkami, nie miałem zbytnio pomysłu, jak można to zrobić w aplikacji na Androida.

Na pewno można było spróbować przypisać do każdej litery obrazek i kodować to w ten sposób, jednak aplikacja miała być lekka, a to by powiększyło znacząco jej rozmiar, w związku z czym myślałem nad jakimś bardziej „przyjaznym” rozwiązaniem tego problemu.

Ostatnio podczas rozmowy z twórcą HarcAppa wpadł pomysł, żeby stworzyć czcionkę, która będzie wyglądała tak jak znaki z szyfru Czekoladka.

Wystarczyło jedno w miarę wolne popołudnie, żeby zrealizować, chociaż część planu związanego z wprowadzeniem szyfru Czekoladka do Szyfratora, mianowicie udało mi się siąść i stworzyć czcionkę, która wygląda jak poszczególne litery z szyfru. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie tego rozwiązania do aplikacji na androida.

Aktualnie po zainstalowaniu czcionki pisanie w MS Word wygląda tak:

No więc jeśli chcesz szybciej szyfrować szyfrem Czekoladka, przygotowując materiały na zbiórki, gry terenowe, czy wszystko inne związane z harcerstwem, to mam dla Ciebie dobrą informację!

Wystarczy wejść na stronę, gdzie w zakładce Files znajdziesz plik ChocolateCipher.ttf, który trzeba pobrać, a następnie zainstalować u siebie na komputerze. Po takim zabiegu możesz korzystać z czcionki w MS Word lub innym edytorze tekstowym.

Będę wdzięczny za każdy feedback z informacją, w jakim kontekście skorzystałeś z tej czcionki lub co można w niej dopracować. Dzięki!

Możesz również polubić…

8 komentarzy

 1. Yapex pisze:

  W foncie jest błąd – „d” wyskakuje jako połączenie znaku c oraz d.
  Poza tym – genialne 😉

  • Mariusz Pisz pisze:

   Dzięki wielkie za info, sprawdzałem, sprawdzałem i nie widziałem tego.. Już poprawione!
   Błąd dotyczył tylko małego „d”. 🙂

 2. Kacha pisze:

  ja mam tylko plik .sfd …

 3. Ania pisze:

  Wpadłam na Twoją stronę przypadkiem szukając informacji o „Czekoladce” i przyznam, że nie potrafię opisać radości i ciekawości z jaką instalowałam Twój Font. Działa! jestem zachwycona, bo to znacząco skróci czas mojej pracy przy tworzeniu escaperoom’u czy gry terenowej. Pozdrawiam serdecznie 😀

 4. Ania pisze:

  Rewela! WIelkie dzięki!

 5. Dorota pisze:

  To jest absolutne cudo 🙂 Nie wiem ile lat szyfr czekoladka robiłam męcząc się z komórkami tabeli. A teraz sekunda i jest. Dziękuję ślicznie 😀

 6. ania pisze:

  Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *