Bottega Masterclass – czyli Piszu się uczy

W ostatnich dniach marca miałem okazję wziąć udział w szkoleniu „Software Architecture Masterclass” organizowanym przez Bottega IT Minds. Prowadzącymi byli Sławek Sobótka, Jakub Kubryński oraz Łukasz Szydło. Poniżej krótka relacja z trzydniowego pobytu we Wrocławiu.

Cytat

Z każdego szkolenia wpada coś w ucho. Mi w pamięci poza skrótowcem LWPZD (Liczby Wyciągnięte Prosto Z Dziupli) utkwił bardzo fajny pomysł, czyli to, że jeśli stajemy przed jakimś problemem i nie wiemy jak go rozwiązać warto sobie postawić pytanie „W jaki sposób rozwiązał bym to bez internetu? Jak zrobiłbym to zadanie, gdybym był na Dzikim Zachodzie?”. Myślę, że może to być często dość przydatna wskazówka. A teraz do konkretów!

DDD, EventStorming, Contexty, Agregaty

Czyli tematy bardzo na topie, więc nie mogło ich tutaj zabraknąć. Sławek Sobótka skupił się nad pokazaniem procesu EventStormingu, przybliżył wszystkie składowe Domain Driven Design’u oraz podał przykłady kiedy warto, a kiedy nie warto stosować tę technikę, Jakub Kubryński pomógł nam wydzielać Bounded Contexty i przybliżał do implementacji, którą zrobiliśmy z Łukaszem Szydło ostatniego dnia szkolenia. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiło pokazanie sposobu wyodrębnianie agregatów na podstawie SOA(Service Oriented Architecture) w miejscu, w którym nie do końca jest to oczywiste.

Monolit, czy mikroserwis?

Dużo rozmawialiśmy o tym, która z tych architektur aplikacji jest lepsza do jakich zastosowań. Omówione zostały kwestie utrzymania obu rodzajów aplikacji, różnic pomiędzy nimi i zastosowań. Prowadzący zwrócili uwagę na zasady deploymentu mikroserwisów, sposoby wyliczania  SLA, architekturę błędu, różnicę między releasami a deploymentami, architekturę asynchroniczną i problemy przez nią stwarzane. Poruszyliśmy kwestie Optimistic Lockingu, bezpieczeństwa mikroserwisów oraz architektury aplikacyjnej i warstwowej. Słowem, wszystkich kluczowych rzeczy, które są używane w tworzeniu nowoczesnych i wydajnych aplikacji! 

Komunikacja

Przez całe szkolenie dość duży nacisk położony był na to w jaki sposób IT komunikuje się z tak zwanym „biznesem”. Dość częstym błędem jest stawianie się architekta IT w roli eksperta, mimo, że do końca tym ekspertem nie jest. Zdarzają się zachowania podobne do postępowania ośmiolatka, czyli wytykanie błędów, a nie pamiętamy o pozostawianiu „złotych mostów”. No i skoro już jesteśmy ekspertami, to warto czasem przyznać się przed sobą do niewiedzy i zadać kluczowe pytania takie jak „Po co? Dlaczego tak?”. I pamiętaj, zawsze udawaj okazuj zainteresowanie!

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Miłym dodatkiem do szkolenia było pojawienie się pani Ilony Filipkowskiej, która po przerwie obiadowej przedstawiała wszystkim zainteresowanym zestaw ćwiczeń, które można wykonywać przy biurku aby poszerzyć swoją motorykę i formę, oraz rozluźnić ciało podczas całego dnia spędzanego przed komputerem. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na Facebooku na funpage Somanautyka – neuroedukacja metodą Feldenkraisa

Książki

Oczywiście prowadzący nie mogli zapomnieć o poleceniu kilku ciekawych i wartych uwagi książek, z którymi warto się zapoznać.  Mamy tutaj pozycje ogólnorozwojowe, które mogą przydać się każdemu jak i bardziej techniczne.
Zacznijmy od tych „dla każdego”; 

„Peak” –  Anders Ericsson – uniwersalna książka o tym, jak ćwiczyć swoje umiejętności żeby przynosiły nam jak najwięcej pożytku.

„Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu” – Glen Cordoza, Kelly Starrett – Pozycja obowiązkowa, dla osób, które spędzają większość czasu przed biurkiem i nie przepadają za bólem kręgosłupa i stawów.

„Bądź sprawny jak lampart” – Starrett Kelly, Cordoza Glen – kompleksowe wyjaśnienie jak ćwiczyć, żeby nie nabawić się kontuzji, poparte przykładami i ilustracjami.

A teraz trochę bardziej „technicznie”:

„Enterprise Patterns and MDA: Building Better Software with Archetype Patterns and UML” – Jim Arlow; Ila Neustadt – wzorce biznesowe, ich pochodzenie, połączenia i wpływ na aplikacje biznesowe.

 „Applying UML and patterns” – Craig Larman – książka uczy technicznego myślenia, pomaga spojrzeć z perspektywy na to, jakie wzorce są stosowane na poszczególnych etapach procesu tworzenia oprogramowania.

 „Working Effectively with Legacy Code” – Michael C. Feathers – pozycja obowiązkowa, dla każdego kto pracuje z wielkimi systemami, wyjaśnia jak podejść do tematów zmian, niezawodności, wydajności oraz utrzymania.

Podsumowanie

Całe szkolenie było zorganizowane profesjonalnie i przebiegało w dość luźnej atmosferze, gdzie wiedza była przekazywana przez dyskusję i poparta życiowymi przykładami. Jeśli ktoś z czytelników zainteresowanych tematem IT będzie miał okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Bottegę, serdecznie polecam!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *